Ako natočiť 360° video?

Pred tým ako si zodpovieme otázku “Ako natočiť 360° video?”, by sme si mali povedať čo to vlastne 360° video vlastne je. Veľa ľudí si to totižto zamieňa s výrazom virtuálna prehliadka. Čo je to 360° video? Čo je to virtuálna prehliadka?

 

Potrebná technika

Na rovinu Vám poviem, že musíte investovať. Iba so smartphonom takéto video nenatočíte a musíte si dokúpiť techniku. Nemusí to byť niekoľko tisícová technika, ale minimálne potrebujete adaptér na smartphone (cena do 100 eur). Skôr vám odporúčame jemne investovať do cenovo dostupných riešení, ktoré ponúkajú Insta 360 alebo Ricoh (viac tu). S takouto kamerou nemáte následne žiadny problém. Chytíte a točíte.

Oplatí sa to?

Všetkými desiatimi áno. Predstavte si, že namiesto klasického videa z dovolenky teraz uvidíte úplne všetko okolo! Aj to, čo ste nevideli na dovolenke lebo ste boli otočený chrbtom! V konečnom dôsledku je to to isté ako si kúpiť foťák alebo klasickú kameru. Jediný rozieľ je ešte len rastúci záujem o 360° video a jeho využitie. Veríme, že čoskoro to bude štandard.

Tak a poďme konečne k podstate tohto článku. Ako natočiť 360° video.

ako natocit 360° video

Ako si vybrať tú správnu kameru?

To je dobrá otázka. Odpoveď vás ale neprekvapí. Vyberte si podľa toho v akých podmienkach ju budete používať. Čo vo vašom prípade rozhoduje?

 • Ste skalný fanúšik GoPro kamier? Potom je pre vás GoPro Max ako stvorená.
 • Idete skôr na univerzalitu a modularitu? Pouvažujte o Insta 360 One R (nami odporúčania kamera)
 • Chcete to najkvalitnejšie video za dobrú cenu? Rozhoduje pomer cena/výkon? V tom prípade by ste mali zvážiť Qoocam 8K. Je robustnejšia ale na video v kontrolovaných podmienkach je to tá najlepšia možnosť za rozumnú cenu.
 • Chcete robiť časozber nočnej oblohy? Veľmi špecifický formát ale v tomto prípade určite Ricoh Theta Z1. Najlepšie fotky medzi všetkými 360° kamerami na trhu!
 • Alternatívy! Samozrejme, že je na trhu kopec iných 360° kamier. Napríklad Xiaomi Mi Sphere, adaptér na iPhone Insta Nano, niečo profesionálnejšie ako Insta 360 Pro 2 a mnoho ďalších …

Asi som Vám moc nepomohol a možno vyvstalo ešte viac otázok ako odpovedí. Nevieme, čo vám bude najviac sedieť a musíte si spraviť dôkladnejší prieskum. Alebo ak len chcete rýchlu odpoveď tak si kúpte Insta 360 One R.

Super! Máme kameru a konečne ideme točiť!

Stlačte tlačítko “nahrávať”

To sa ľahko povie, ale ťažšie urobí. Každá kamera má svoje vlastné rozhranie a vlastné postupy spracovania. V zásade majú tieto kamery displej a natáčanie viete spustiť buď t displeja alebo tlačítkom na kamere. Druhá alternatíva je mobilná aplikácia. Každý 360°, ktorú tu opisujeme ma dedikovanú vlastnú aplikáciu, cez ktorú sa dá spustiť nahrávanie.

Tak máme video. To skopírujeme do počítača (alebo upravíte priamo v mobilnej aplikácii cez, ktorú ste video nahrávali). Ak ste súbory skopírovali musíte formát videa exportovať do rektangulárneho zobrazenia. Prejdime si to čím sa stretne 90% z vás a s čím máme najväčšie skúsenosti.

Insta 360 Studio

 • Čo je neuveriteľné na tejto aplikácii je, že viete exportovať nie len 360° video ale aj 2D video s rôznymi zaujímavými efektami ako sú planétka alebo inak manipulovať s obrazom. Takže natočili ste 360°video a teraz ste si ho stiahli do počítača. Musíte si stiahnuť a spustiť túto aplikáciu: https://www.insta360.com/download/insta360-oner
 • V programe uvidíte dva hlavné záložky: View a Free Capture. V záložke View exportujete 360°video, kde stačí dať na Export. Nastavite si kam chcete video uložiť a s akým bitrate. Následne môžete video nahrať na Youtube. Youtube rozozná, že sa jedná o 360° video a vy sa v ňom viete obzerať či už na pc, smartphoen alebo vo VR okuliaroch.
 • Veľkou výhodou Insta 360 je veľmi jednoduché spracovanie 360° videa do formátu 2D. Trochu kreativity a viete mať veľmi zaujímavé a dynamické zábery.
 • Toto sa robí vo FreeCapture. V momente, keď si na časovú os dáte bod tak viete upravovať všetky parametre natočenia obrazu vo všetkých smeroch, vzdialenosti a podobne.
ako natocit 360° video
ako natocit 360° video
ako natocit 360° video
ako natocit 360° video

Qoocam

 • Pracovný postup je o dosť odlišný. Čo sa nemení je to, že potrebuje samostatný program na spracovanie videa. QooCam Studio 2.0 nájdete na tomto odkaze: https://www.kandaovr.com/download/
 • Tento program Vám v podstate iba spojí obraz s kamery tak aby sa dal použiť a nahrať na Youtube alebo do VR okuliarov. Nemá ani z ďaleka také možnosti ako Insta 360 Studio.
ako natocit 360° video

Ricoh Theta

 • Aby ste mohli exportovať video a DNG fotky z Theta kamier potrebujete mať nainštalovaný aj Adobe Lightroom. Program, v ktorom spracúvate materiál z tejto kamery je ako doplnok Lightroom-u. Stitching Plugin: https://support.theta360.com/en/download/
 • Do tohto programu jednoducho potiahnete video alebo v ňom otvoríte fotku a on už za vás spraví všetku prácu.
 • Podobne ako u Qoocam, použiteľnosť je veľmi špecifická a nedá sa použiť na nič iné ako na stitchovanie fotiek a videí z tejto kamery (na Insta 360 Studio sa nechytá).

Nestratili ste sa v tom?

Chápem, že to môže byť trochu mätúce a preto malá rekapitulácia.

Všetky kamery (väčšina) majú svoj vlastný program a svoju vlastnú aplikáciu do smartphonu, kde musíte po natočení videa toto video spravovať. Následne takto vy-exportované video viete nahrať na Youtube, Veer alebo do VR okuliarov a pozerať kedykoľvek budete chcieť. Dobre takže máme hotovo?

To je odpoveď na otázku: Ako natočiť 360° video? Nie tak celkom.

Poďme to dokončiť!

Aby bolo vaše video plnohodnotné. Musíte si ho zostrihať a vyexportovať v Adobe Premiere Pro alebo DaVinci Resolve. Je to veľmi podobné ako pracovať s klasickým video. Všetky zásady sú rovnaké plus pár špecialít.

Najjednoduchšia cesta je importovať a exportovať video v rovnakom formáte. To znamená že sa zachovajú pomery strán a každý program v ktorom to budete prehrávať to rozpozná ako 360° video. Áno je to tak jednoduché!

ako natocit 360° video

Podobné články