Qoocam 8K recenzia

Toto bola naša prvá 360° kamera, s ktorou sme pracovali. S ňou sme sa dostali do sveta 360° videa na základe odporúčaní vysokej kvality obrazu. Používame ju už viac ako rok, a preto si vieme dovoliť napísať článok: Qoocam 8K recenzia. Porovnanie tejto kamery s inými v tejto triede nájdete v tomto článku.

Mám si Qoocam 8K kúpiť?

Sumár býva väčšinou na konci, no dávame ho hneď pre tých, čo nemajú čas čítať podrobnejšie. Túto kameru odporúčame kúpiť, ak chcete tú najlepšiu kvalitu za tú najlepšiu cenu v oblasti 360° videa. A nevadí vám zaplatiť cenu akejsi nemotornosti a slabej kvality v oblasti fotenia. Oproti Ricoh a Insta 360 protejškom je kamera jemne mohutnejšia, dosť sa zahrieva a post-proces je zdĺhavejší. Podľa nášho názoru je to skôr pre točenie na statíve a v kontrolovaných podmienkach.

Kvalita obrazu

Prvá kamera, čo ponúka 10-bit video. Super rozlíšenie 8K s H.265 200mpbs bitrate. To je pôsobivé! V tejto cenovej katerorii sa najbližšie dostávame na 5,7K a 8bit video.Ak by ste chceli používať kameru na streamovanioe tak to bude 360 video v 4K kvalite. Veľkou vychytávkou je možnosť pripojiť externý mikrofón (3,5 mm)!

Poďme sa pozrieť na kvalitu fotiek. Napriek rozlíšeniu  7680 x 3840 a 12-bit DNG Raw fotky nie sú tak kvalitné, ako má Ricoh (ten má ale mizernú až nepoužiteľnú video kvalitu). Qoocam 8K ponúka zaujímavé módy ako Express DNG8, ktorý fotí do 16-bit DNG alebo Super HDR s rôznymi expozíciami. Čísla sú to impozantné a rozhodne sa dá táto kamera použiť aj na fotenie, stále to nie je kvalita, za ktorú by ste si mohli účtovať u klientov.

Pre istotu ešte raz: kúpte si túto kameru ak vám ide primárne o kvalitu videa!

Spracovanie 360° videa

Je dôležité upozorniť na to, že spracovanie 10-bit, 8K HEVC videa je extrémne náročné na výpočetnú techniku. Toto sú oficiálne parametre na stránkach výrobcu Kandao:

  • CPU:i7 or above i7
  • RAM:above 8GB
  • RAM + Virtual Memory: more than 20GB
  • GPU:above NVIDIA 1050Ti(GPU memory is 4GB

Poviem vám ale, že to nebude hneď. Máme podobné parametre a procesovanie 10 minútového videa trvá hodinu. Potrebujete solidný a silný počítač inak zošediviete. Samozrejme, že sa dá použiť aj priemerný počítač len sa pripravte na to, že budete musieť nechať počítač bežať a ísť si ľahnúť alebo robiť niečo iné kým sa dokončí spracovanie videa.

Obmedzenia budú aj pri spracovaní videá v Priemere Pro alebo DaVinci Resolve ale to sa dá jednoducho vyriešiť cez proxies.

Spracovanie 360° fotiek

Hovorili sme, že ak chcete 360° kameru na fotky mali by ste si kúpiť inú kameru. Ak ste tento článok dočítali až sem, tak o túto kameru máte pravdepodobne vážnejší záujem a poviem vám, že fotky z tejto kamery sú tiež použiteľné!

Nie je to úplne najjednoduchšie nakoľko na to aby ste dostali RAW fotky do použiteľného stavu musíte použiť ďalší program RAW+ software. Následne spracovať fotku v Photoshop-e, Lightroom-e alebo inej alternatíve a následne spojiť v Qoocam Studio. Tam vy-exportujete fotku tak aby ste ju mohli prehliadať, použiť do virtuálnej prehliadky, na Google Street View alebo na sociálne siete.

Proces znova nie je najkratší ale neporovnateľne kratší ako v prípade videa.

Použitie kamery

Musíme pochváliť a uznať, že s kamerou sa pracuje výborne vďaka 2,4 palcovému displeju. Viete si tam prakticky nastaviť čo potrebujete a nemusíte strácať čas hraním sa s nastaveniami v telefóne. Posuvom prsta na dotykovom displeji sa viete dostať do nastavení, nastavení pre točenie a fotenie a pre náhľad toho čo sa vám podarilo natočiť alebo nafotiť.

Ďalšou veľkou výhodou je možnosť použitia SD karty. Toto nemá každá 360° kamera a veľmi nám to spríjemňuje a uľahčuje prácu. Plus kamera ma slušnú internú pamäť 64GB.

Čo je mierne sklamanie je výdrž 3000mAh batérie. 40 až 45 minút nie je žiadna sláva.

Mobilná aplikácia – Qoocam 8K recenzia

Aplikácia pre Qoocam 8K neurazí ale ani neoslní. Relatívne jednoducho ju cez WiFi prepojíte so svojou kamerou. Heslo na sieť je 12345678. Príjemné na aplikácii je, že video viete do určitej miery upravovať exportovať na sociálne siete.

Výhody

  • vysokokvalitné video 10-bit 8K 30fps (v porovnaní so súpermi)
  • 4K video až 120fps
  • vysoký dynamický rozsah
  • 200Mbps video bitrate
  • 12-bit RAW fotky and 16-bit DNG8 fotky
  • možnosť použiť SD kartu a interná 64GB pamäť
  • pripojenie na externý mikrofón

Nevýhody

  • robustná a ťažká (v porovnaní s podobnými kamerami)
  • hlasitý ventilátor
  • rýchle prehrievanie kamery
  • slabá výdrž baterky
  • nutnosť silnejšieho počítača pre využitie plného potenciálu

Podobné články