Ako nájsť ohniskový bod – časť 4

Ako nájsť ohniskový bod – nodálny bod (názov prebratý z angličtiny) Dnes nám už spoja naše panoramatické fotky vymakané programy. No ani ten najlepší software na trhu nespojí fotku správne ak je zle nastavený nodálny bod a budú vznikať chyby a nedokonalosti. Ako sa teda tento bod hľadá a čo to vlastne je?

Nodálny bod je ohniskový bod – miesto kde sa preklápa obraz v objektíve na čip. Keď otáčame fotoaparát na statíve musíme tak robiť v bode ohniska. Ak by sme tak nerobili, každá fotka by bola oproti predchádzajúcej mierne posunutá. a toto posunutie nedokáže eliminovať žiadny software.

ako nájsť ohniskový bod

Ako nájsť ohniskový bod

  • pripravte si statív s pano-hlavou a fotoaparátom v horizontálnej rovine. Vačšinu času sa panorámy fotia v portrétovom orientovaní fotoaparátu.
  • príprava spočíva v tom nájsť si alebo umiestniť dva za sebou korelujúce objekty, tak aby ste ich videli jeden za druhým. Napríklad rúčku od metli a stĺp elektrického vedenia alebo štúdiove svetlá postavené jedno za druhým. Mali by byť v perfektnom zákryte. Objekty musia byť od seba vzdialené aspoň 2m.
  • na kamere si nastavte maximálne zväčšenie panoramatickou hlavou. Objekty majte v strede hľadáčika. Teraz posuňte kameru na panoramatickej hlave tak aby boli naše dva objekty na úplnom kraji hľadáčika raz na pravej a raz na druhej strane. Všimnete si, že keď ste na okrajoch fotky objekty sa vychýlia – to znamená, že nemáte správne nastavený nodálny bod.
  • teraz je nutné posúvať kameru na horizontálnej kolajničke dopredu a dozadu až kým nenájdete bod v ktorom budú oba kraje ako aj stred rovnaké – to znamená dva za sebou idúce objekty v perfektnom zákryte.
  • označte si na kolajničke, kde je daný ohniskový bod pre váš objektív. POZOR pri zoomovacích objektívoch je pre každú polohu objektívu iná ohnisková vzdialenosť.

V ďalšom diely tohto seriálu sa dozvieme ako fotiť 360 panorámy a naše skúsenosti z praxe.

Podobné články