Čo je 360 video?

Čo je 360 video a aký je rozdiel medzi ním a virtuálnou prehliadkou? V širokej verejnosti panujú ohľadom tejto témy nejasnosti. Niekto si myslí, že 360 video je virtuálne vytvorená animácia, iný zase že je to to isté ako virtuálna prehliadka … Poďme v tom spraviť poriadok.

Začnime tým, čo každý z nás pozná. Klasické video, ktoré vidíme dnes a denne v telke alebo na internete. Každý z nás vie stlačiť tlačítko “playa pozrieť si video na youtube. Takéto videá sú natočene štandardnou kamerou. Kamera točí všetko v tom smere, ktorým smeruje. To je každému úplne jasné.

Čo je 360 video?

Video natočené vo všetkých smeroch! Zachytáva celý priestor tristošesťdesiat stupňov 360°. Vidíte naozaj všetko. Hore, dolu, vpredu vzadu… Vďaka tomu je to jedinečný formát, zážitok a má skutočne veľký potenciál.

Príklad takéhoto videa si môžete pozrieť na YouTube tu alebo cez video v tomto článku.

Ako sa takéto video točí?

Aktuálne sú to najčastejšie 360°kamery. Tie majú niekoľko senzorov alebo dva objektívy rybie oko. Tým pádom zachytávajú obraz v celom priestore okolo seba. Následne sa tento obraz spracuje (zlepí) dokopy tak, že je z toho jedno panoramatické 360° video. Ak máte skúsenosti s točením videa alebo fotením tak toto by ste zvládli určite tiež. Takéto kamery idú už od päťsto, šesťsto eur. Takže je to tiež cenovo dostupné. Nevýhodou je, že potrebujeme točiť aspoň do 8K aby bolo video kvalitné. Je to kvôli tomu, že zachytávame extrémne široký obraz (360°), a tak potrebujete vysoké rozlíšenie. 4K v bežnom videu stačí, no pre 360 video je nepoužiteľné.

Ako sa takéto video prehliada?

  • Okuliare virtuálnej reality – toto je ideálny spôsob. Je to doslova zážitok. Vidíte všetko okolo a máte pocit ste naozaj na danom mieste. Nevýhodou je, že musíte mať pomerne drahú techniku na to aby ste si to mohli pozrieť.
  • Google Cardboard – toto je nízko-nákladové riešenie a substitúcia VR okuliarov. Funguje to tak, že si poskladáte “okuliare” s kartónu, do ktorých následne vložíte svoj smartphone. Na ňom si nastavíte aby zobrazoval video podobne ako to robí vo VR okuliaroch. Je to menej kvalitné, ale na ukážku stačí.
  • Mobilný telefón – smartphone spusti takéto video na vašej 2D ploche. Zaujímavé je ,že vďaka gyroskopu sa viete vo videu otáčať tým, že rôzne nakláňate svoj telefón.
  • Webový prehliadač – dostupný, ale pomerne nezáživný spôsob. Video sa dá prehrať a otáčate sa tým, že klikáte na na video a ťaháte obraz podobne ako vo virtuálnej prehliadke.

Aký je rozdiel: virtuálna prehliadka a 360 video?

Obe sú interaktívne panoramatické zachytenie reality ale pozor! Virtuálna prehliadka je tvorená statickými bodmi fotkami, medzi ktorými sa pohybujete podľa vášho uváženia. Kdežto vo 360 videu ide o video. Všetko okolo sa pohybuje s časom. Divák ho sleduje podobne ako film. Vie si ho stopnúť alebo pretočiť, ale neviem vo videu chodiť z miesta na miesto alebo inak interagovať.

Podobné články