Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku. Aký program použiť?

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku? V tomto článku sa oboznámime aké programy sa najčastejšie používajú. Je ich veľké množstvo, a preto sa výber môže zdať, ako ťažká úloha. Rozhodli sme sa Vám ju uľahčiť. Prejdeme programy zadarmo vhodné pre začiatočníkov, čo je najvhodnejšie pre realitných maklérov, pre nahratie fotiek do Google Street View, ale aj profesionálne možnosti.

Prehľadný zoznam programov v tomto článku, ako vytvoiťe virtuálnu prehliadku:

  • ZDARMA

Google Tour Creator: https://arvr.google.com/tourcreator/

VeeR Experience: https://veer.tv/landing/experience

Marzipano: https://www.marzipano.net/

Orbix360: https://www.orbix360.com/

Theasys: https://www.theasys.io/

  • ZAČIATOČNÍCI

Matterport: www.matterport.com

CloudPano: www.cloudpano.com

Kuula: https://kuula.co/

  • POKROČILÍ

Cupix: www.cupix.com

Panoskin: www.panoskin.com

GoThru: www.gothru.co

My360: www.my360.es

  • PROFI

Pano2VR: https://ggnome.com/pano2vr/

Krpano: https://krpano.com/news/

3DVistahttps://www.3dvista.com/

Google Tour Creator

Vytvára veľmi základné prehliadky. Zaujímavosťou je, že nepotrebujete vlastné 360 fotky, ale viete použiť aj tie, čo sú na Google Street View. Dajú sa samozrejme nahrať aj vlastné fotky. Viete pridávať audio a bod záujmu. Nedá sa však pridávať hotspot (prechody medzi panorámami). Panorámy sa zobrazujú formou carousel. Kvalita sa dosť redukuje. Je to vhodné na vlastné použitie, ale pokiaľ sa chystávate svoje prehliadky prezentovať tento software neodporúčame.

Bodovanie na stupnici do 10: 3,8.

Vytvorte virtuálnu prehliadku

VEER Experience

Zaujímavosťou tohto programu je, že podporuje ni len 360 panoramatické fotky ale aj 360 video. Editor pre virtuálne prehliadky je základný ale ponúka viac možností ako Google Tour creator. Dajú sa použiť iba vlastné fotky medzi ktorými viete vytvárať hotspoty. VEER má vlastnú aplikáciu v Oculus obchode, čo je popredný výrobca okuliarov virtuálnej reality. Takže svoju prehliadku viete pozerať rovno vo VR okuliaroch.

Virtuálna prehliadka je stále základná ale na prezentovanie vo VR okuliaroch je to veľmi dobrá voľba. Hlavne vďaka podpore 360° videa.

Bodovanie na stupnici do 10: 6,2.

Vytvorte virtuálnu prehliadku

MARZIPANO

Prvý program, ktorý umožní zdarma stiahnuť prehliadku, ktorú si spravíte online. Po tom, ako si prehliadku stiahnete si ju viete prezerať offline alebo nahrať na vlastný server, čo môže byť niekedy veľká výhoda. Úprava virtuálnej prehliadky je základná. Dajú sa robiť aj niektoré pokročilé funkcie, ale je nutná znalosť programovania nakoľko marzipano umožňuje programovať si čiastočne virtuálnu prehliadku.

Najväčšou výhodou je to to, že si virtuálnu prehliadku stiahnete. Zároveň je to aj nevýhoda, pretože marzipano neumožňuje ukladať virtuálnu prehliadku online.

Bodovanie na stupnici do 10: 6,4.

Vytvorte virtuálnu prehliadku

ORBIX 360

Veľmi jednoduchý “drag and drop” program. Stačí nahrať fotky a vytvoriť základnú virtuálnu prehliadku. Viete si nahrať vlastný “nadir” miesto na podlahe, kde je Váš monopod alebo tripod.

Pre osobné použitie je to dostačujúce no prehliadanie prehliadky je jemne sedavé a nie je to dostatočne profesionálne na prezentovanie svojej práce online. Je to ale slušná varianta ako začať.

Bodovanie na stupnici do 10: 5,1.

Vytvorte virtuálnu prehliadku

THEASYS

Pri prvom pohľade na virtuálnu prehliadku si poviete, že vyzerá naozaj dobre. Na to, že je program zadarmo je veľmi kvalitný. Ma už viac možností, ako sú ikonky, mapy, odkazy, úprava fotiek, kvalita fotiek je veľmi dobrá. Vytvárať rôzne texty, uložiť si nastavenia pre ďalšie použitie a dokonca emulátor, ktorý Vám ukáže, ako vyzerá virtuálna prehliadka na mobile, počítače či tablete.

Veľmi dobrá voľba ak chcete použiť program, ktorý je zadarmo a zároveň mať pekne a profesionálnejšie vyzerajúce virtuálne prehliadky.

Bodovanie na stupnici do 10: 7,3.

Vytvorte virtuálnu prehliadku

MATTERPORT

Jednotka na poli virtuálnych prehliadok pre reality. Do nedávna sa nedal používať s dostupnými 360 kamerami no to je už minulosťou a nemusíte kupovať tisícové Matterport kamery. Prečo je taká slávna je 3D model, ktorý vyzerá ako malý dom – model na-skenovaného priestoru. Čo je limitované, je, že sa nedajú nahrať fotky manuálne. Toto prebieha rovno pri fotení, takže nemáte žiadnu kontrolu nad úpravou fotiek v post procese. Toto je nevýhoda pre niektorých užívateľov. Taktiež chýba unikátnosť. Čo tým myslíme je, že všetky Matterport prehliadky vyzerajú v podobne,

Dôležité je aj spomenúť cenu. Matterport sa platí mesačne v závislosti od toho koľko prehliadok máte uložených na ich serveroch. V momente, keď nezaplatíte tak vaše prehliadky idú offline. To je podľa nás veľká nevýhoda.

Aj napriek tomu je to možnosť jedna pre realitné kancelárie.Ostatné použitie neodporúčame.

Bodovanie na stupnici do 10: 6.9.

Vytvorte virtuálnu prehliadku

CLOUDPANO

Dobré ceny a veľmi užívateľský prívetivé. Ľahko sa dokážete navigovať pri úprave svojej virtuálnej prehliadky. Dá sa pridať pôdorys a prehliadka stiahnuť a nahrať na vlastný server.

Je to pekný a jednoduchý zážitok z prehliadky. Funkcie sú stále základné, ale cloudpano stále pracuje a dopĺňa nové možnosti.

Bodovanie na stupnici do 10: 7.1.

Vytvorte virtuálnu prehliadku

KUULA

Prehliadka je veľmi pekná a vyzerá profesionálne. Cena je veľmi prívetivá a za to dostanete užívateľský prívetivý a semi profesionálny editor. Upravovateľné hotspoty a efekty. Jedinečné filtre pre fotky. Nastavení je neúrekom, čo znamená, že sa s nimi musíte dlhšie zoznamovať, ale výsledok stojí za to. Tento program sa dá použiť už na profesionálnejšej úrovni.

Pomer cena / výkon je extrémne priaznivý. Preto aj dostala toľko bodov.

Bodovanie na stupnici do 10: 8.5.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

Cupix

Tento program má niekoľko veľmi silných stránok a aspektov, pre ktoré sme ho zaradili do tohto zoznamu. Je preplnený zaujmavými možnosťami. Sústeduje sa hlavne na stavebný priemysel a architektúru.

Spočiatku sa Vám program bude zdať zastrašujúci a potrebujete niekoľko dní na to, aby ste sa v ňom zorientovali. Je tu potrebné myslieť na post proces počas fotenia. Ak chceme aby nám fotky dohromady do virtuálnej prehliadky spojil software sám.

Pôdorys je samozrejmosťou, ma základné možnosti upravovnia a pridávnia elementov, ale aj presné meranie vzdialeností jednotlivých bodov. Nevýhodou pre niektoré použitia je, že vyzerá moc “architektonicky”. Neodporúčame použitie pre reštaurácie a hotely, ale výhradne pre reality a dokumentáciu stavebného priemyslu. Viete si tu napríklad dať “pred a po” rekonštruci prehliadku, ktorá bude jedna vedľa druhej. Toto nemá žiadny iný základný program. Ideálne pre dokumentovanie stavebných prác.

Bodovanie na stupnici do 10: 7.1.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

Panoskin

Perfektný program pre ukladanie prehliadok do Google Street View. Dá sa použiť aj ako program pre hostovanie samostatnej prehliadky pre klienta za mesačný poplatok. Nám sa páči hlavne jeho použitie pri vkladaní do Google maps, ktoré je jedno z najlepších a za najlepšie ceny. Biznis musí už byť na Google maps. Následne vytvoríte virtuálnu prehliadku pre klienta a pošlete na schválenie. Podľa nášho názoru jeden z najlepších programov tretích strán pre Google Street View. Avšak dá sa použiť aj pre virtuálne prehliadky na mieru. Má veľa funkcii, s ktorými budú vaše prehliadky vyzerať naozaj profesionálne.

Bodovanie na stupnici do 10: 8.6.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku: Panoskin vyhráva pre Google Street View tvorbu.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

GoThru

Program veľmi podobný ako Panoskin. Taktiež jeden z programov, ktoré musíte zvážiť ak plánujete časté a primárne ukladanie prehliadok na Google Street View. Podobne ako Panoskin a koniec koncov všetky programy od strednej triedy – sú zložitejšie. Použitie už nie je také inštinktívne a je nutné s programom stráviť istý čas. V konečnom dôsledku je GoThru versus Panoskin hlavne o preferencii. Pre nás sa viac osvedčil Panoskin. I keď GoThru má veľmi peknú funkciu upravovateľného menu. V konečnom dôsledku to, ale nestojí za zvýšenú sumu oproti Panoskin.

Bodovanie na stupnici do 10: 7,9.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

MY360

Ďalší program primárne určený pre Google Street View. Už v úvode pri vstupe na stránku je rozhranie veľmi mätúce a komplikované. To je indikátor toho, aké je pracovať v MY360. Začiatok nie je moc intuitívny, ale keď sa do toho dostanete tak práca na virtuálnej prehliadke nie je taká strašná. Pekné, základné, ale aj pokročilejšie funkcie. Čo je, ale veľké mínus je cena. Tá je oproti Panoskin a GoThru podstatne vyššia a povedal by som, že za menej muziky. Tento program spomíname, pretože pri svojom hľadaní najlepšieho programu pre virtuálne prehliadky naň narazíte. Osobne ho neodporúčame.

Bodovanie na stupnici do 10: 4,6.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

Pano2VR – Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

Tak a dostali sme sa do poslednej kategórie profesionálnych programov. Tu by sa dal spraviť samostatný článok pre každý z týchto programov. Sú komplikované, ale výsledok je to najlepšie, čo je na trhu. Pano2VR je momentálne (rok 2021) najpoužívanejší medzi profesionálmi, no dobieha ho 3DVista. Tu už sa jedná o programy, ktoré musíte stiahnuť do počítača (doterajšie boli ako programy/hosting na internete).

Na to, aby ste využili potenciál Pano2VR naplno musíte stráviť značný čas učenia sa. Upravovať sa dá prakticky všetko od grafiky, hotspotov až po animácie a videá. Unikátne a veľmi profesionálne, ale pripravte sa na hodiny a hodiny strávenými učením sa, ako čo funguje. Je nutné často upravovať kód a naštudovať si veľa videí v angličtine. Výsledok však stojí za to.

Bodovanie na stupnici do 10: 9,2.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku: Pano2VR nami najčastejšie používaný program.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

KRPANO – Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

Najprofesionálnejší program pre tvorbu virtuálnej prehliadky. Veľmi zaujímavá možnosť, ale len pre programátorov. Dá sa vytvoriť prakticky všetko, no osobne sme neboli schopný využiť tento program. Veľmi unikátny a jedinečný program, ktorý odporúčame pre programátorov.

Bodovanie na stupnici do 10: 8,5.

3DVista – Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

Toto je finále. Veľmi silný hráč s neuveriteľným vývojom. Je kompatibilný plne so všetkými VR okuliarmi, majú vlastnú aplikáciu na telefón a vlastný server, kde si viete uložiť prehliadku. Veľkou výhodou oproti Pano2VR je užívateľský prívetivý interface programu. Viete ho používať efektívne v podstatne kratšom čase ako Pano2VR. Funkcionalita je podobná a viete taktiež vytvoriť a upraviť takmer čokoľvek. Je to drahšia alternatíva oproti Pano2VR, ale má svoje opodstatnenie. Viete tu vytvoriť veľmi profesionálne a jedinečné prehliadky s vlastnou funkcionalitou a výzorom.

Veľké plus týchto programov je aj gamifikácia. Prehliadky viete upraviť tak interaktívne, že ich prehliadanie bude skutočná zábava.

Bodovanie na stupnici do 10: 9,5.

Ako vytvoriť virtuálnu prehliadku

  • Cena
  • Funkcionalita
  • Prehliadanie
  • Grafika
  • Ľahkosť použitia
  • Výsledný efekt

Viac o tom ako tvoriť 360° fotky sa dozviete v našom blogu. Ako vytvoriť profesionálne 360° fotky TU.

Podobné články