Ako používať Ricoh Theta Z1

Tipy a triky!

Táto kamera má prezývku “zrkadlovka” medzi 360° kamerami. Je to perfektná voľba ak hľadáte, čo najlepšiu kameru pre tvorbu 360 materiálu a nechcete tráviť dlhý čas použitím zrkadloviek a dlhý post proces s tým spojený. Preto tu pre Vás máme všetko, čo by ste mali vedeť: ako používať Ricoh Theta Z1.

Zoznámte sa

Túto úžasnú kameru viete používať hneď po rozbalení. Ovládanie je naozaj inštinktívne. Dve základné módy, a to fotenie a točenie 360° videa. Tie najzákladnejšie funkcie sú fotka a video. Prepínate si ich tlačítkom mode a pre fotku pridáte timer tlačítkom Fn. Na plné využitie kamery budete potrebovať mobilnú aplikáciu THETA


https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theta360


S touto aplikáciou viete následne nastavovať módy v akých chcete fotiť. Či v automat móde alebo manuály a aké expozície použijete.
Kamera fotí buď JPEG (ten automatický spája a vytvára panorámu) alebo DNG, ktorí musíte následne post-procesovať cez Photoshop a Lightroom. Je toho dosť tak sa vrhnime na to.

Dôležité je ešte stiahnuť si aplikáciu do počítača  v ktorej budete prehliadať svoje nafotené fotky: https://support.theta360.com/en/download/

Ricoh theta z1 mod
Ricoh theta z1 mod
ako používať ricoh theta z1
ako používať ricoh theta z1
ako používať ricoh theta z1

Najdôležitejšie nastavenia pri tom ako použivať Ricoh Theta Z1 sú:

 • prepnutie sa do fotenia DNG. Je super, že kamera fotí rovno aj JPEG (nastaviť sa dá len JPEG+DNG alebo iba JPEG, fotiť samostatne iba DNG nejde). Výhodou JPEG je náhľad toho, ako fotka vyzerá v reálnom čase na telefóne alebo následne v počítači.
 • metóda akou chcete fotiť. Chcete normálnu fotku ale s intervalom? Animation photo je niečo, ako GIF a Multi Bracket shooting je fotenie s rôznymi expozíciami. Rôzne expozície nastavíme v aplikácii.
 • mód ako klasické fotografie čiže automatický, priorita niektorého s elementov alebo úplne manuálne fotenie

Fotenie

JPEG – tento formát odporúčame len v prípade experimentovania, a ak fotíte pre zábavu. Čo je super je, že fotka s Theta Z1 vypadne už spojená a je pripravená na to, aby ste ju nahrali na Google maps alebo do virtuálnej prehliadky.

DNG – v spojení s módom bracketing (fotenie viac expozícii a exportovanie do HDR) sú fotky naozaj na vysokej úrovni a nemusíte sa báť ani platených zákaziek. Proces je však o dosť zložitejší a vyžaduje si, aby ste poznali procesy ako color grading, manuálne spájanie rôznej expozície do HDR a obecná práca s Lightroom a Photoshop

Theta Stitcher – program dedikovaný na spojenie fotiek nastavený pre Theta kamery. Musíte však vlastniť Lightroom inak tento program nebude fungovať a musíte použiť PTGui.

Ricoh Theta Stitcher: https://support.theta360.com/en/download/

Postup pri DNG

 • Fotenie viacerých fotiek s rôznou expozíciou
 • Spojenie do HDR v photoshope
 • Uložiť spojenú a upravenú (color correct) ako JPEG – tu POZOR. Musíte fotku exportovať do rovnakého priečinka a musí to byť JPEG s rovnakým názvom meta dátami. Inak Theta Stitcher nerozpozná fotku.
 • Kliknete na JPEG exportovanú fotku a otvoríte ju v programe Ricoh Theta Stitcher. Tu už len stačí potvrdiť a je to.

Dual Fisheye Plugin

Toto je plug-in, ktorí chcete. Vďaka nemu bude fotenie podstatne rýchlejšie a kvalitnejšie. Plugin má niekoľko módov. Vie fotiť sériu fotiek v rozsahu expozície pre HDR úpravu v post produkcii. Taktiež máme HDR móde rovno skladá fotky dokopy a vy s tým nemusíte strácať čas v post procese.

 

Inštalácia.

 • Kameru zapojte do počítača a otvoriť aplikáciu Ricoh Theta desktop app: https://support.theta360.com/en/download/
 • Následne je nutné skontrolovať či máte kameru s najnovším firmware. To spravíte tak, že otvoríte aplikáciu Ricoh Theta desktop, ktorú ste nainštalovali v prvom kroku. Kliknite na file a následne Firmware update. Nainštalujte najnovší firmware.
 • Potom môžeme nainštalovať plug-in. To spravíme tak, že kliknete na tento odkaz https://pluginstore.theta360.com/plugins/com.hirota41.dualfisheye_plugin/ kde kliknete na Install. To Vám otvorí okno kde dáte vybrať Ricoh Theta descktop app a plug-in sa automaticky nainstaluje.
 • V ďalšom kroku klikneme v programe na File – Plug in Management. Zobrazí sa Vám tabuľka, kde sú Plug-in1, Plug-in2 a Plug-in3. V tejto tabuľke vyberte do jedného z nich DualFisheye Plugin a dajte OK
 • Našu Theta Z1 môžeme teraz odpojiť, vypnúť a zapnúť. Cez smartphone sa pripojíme ku kamere a otvoríme si mobilnú aplikáciu THETA. Rozklikneme si nastavenia vpravo dole “settings” a vyberieme možnosť “Camera settings”. Vyberieme položku “Plug-in” a pri plug-in, kde máme Dual Fisheye Plugin klikneme na “Start plug-in”. Na obrazovke kamery Vám naskočí plug-in, ktorí ovládate pomocou tlačidiel na kamere.
 • Módy: Single – otfotí jednu fotku, HDR – odfotí 3 až 9 fotiek, ktoré následné samo spojí do HDR fotky, Bracket odfotí 3 až 9 fotiek o v rozsahu expozície, ktoré uloží samostatne, Burst mode fotí niekoľko fotiek, čo najrýchlejšie za sebou.
 • Následne už fotky spracujete v post produkcii podľa uváženia alebo blogu.
ricoh theta z1 dual fisheye plugin
ricoh theta z1 dual fisheye plugin
ricoh theta z1 dual fisheye plugin
Back to top of page