Návod na Matterport pre realitné kancelárie

Vytvorte si vlastnú virtuálnu prehliadku!

Stretávame sa s tým, že realitné kancelárie si niekedy virtuálne prehliadky riešia samy. Pret osme sa rozhodli priniesť informácie, ktoré môžu pri tomto postupe pomôcť, a teda máme tu Návod ako na Matterport. V tomto návode predpokladáme, že si nekupujete drahú Matterport techniku, ale idete zlatou strednou cestou s využitím kompatibilných a cenovo dostupných 360 kamier.

Návod Matterport: kompatibilné kamery

Ricoh Theta Z1

Ricoh Theta V

Insta360 ONE X

Insta360 ONE R

Výber kamier.

Návod na Matterport: Krok 1 Stiahnutie aplikácie do mobilu

V prípade iOS je stiahnutie aplikácie priamočiare a jednoduché.

V prípade Androidu je potrebné stiahnuť aplikáciu (rovnaká aplikácia ako na iOS) ktorá je momentálne v beta verzii na Google Store (rok 2020).

Stiahnutie aplikácie na Android

 • Oficiálne požiadavky na smartphony
  Android OS
  ⦁ 8.X (Oreo)
  ⦁ 9.X (Pie)
  ⦁ 10.X (Q)
  ⦁ 11.X
  ⦁ 3 GB of RAM or more
  ⦁ Android devices certified by Google and unrooted
Návod na Matterport

Návod na Matterport: Krok 2 Zoznámenie sa s aplikáciou

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Prvý obrázok je rozhranie aplikácie po jej otvorení. Mimo možností na nastavenie svieti + ikona s jasným popisom.

Po stlačení + ikony sa dostanete do menu, kde zadávate parametre a údaje skenovaných priestorov.

Návod na Matterport
Návod na Matterport

Aplikácia automaticky rozpozná kameru, s ktorou ste sa pripojili k telefónu. Toto pripojenie prebieha cez wifi medzi smartphonom a 360 kamerou.

Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport

Pri skenovaní musíte robiť v rámci miestnosti viac fotiek aby ste získali presnejší 3D model. Taktiež si zadávate podlažia v prípade viac podlažných bytov a domov.

Dôležité na čo nezabudnúť sú fotky na prechodoch. Resp. ak fotíte chodbu a máte na nej niekoľko dverí pri čom sú niektoré zatvorené a na ďalších fotkách otvorené, pri posúvaní to je pre užívateľa veľmi nepraktické a mätúce. Je nutné byť konzistentný v rámci nadväzujúcich fotiek a vždy fotiť tak aby ste s jedného bodu videli ten ďalší.

V priebehu skenovania sa môže vyskytnúť niekoľko hlášok. Tie môžu súvisieť s problémom v pripojení. Ak stratíte wifi spojenie medzi smartphonom a 360 kamerou. To obnovíte jednoduché prepnutím wifi siete.
Matterport Capture, taktiež nemusí vždy rozoznať nadväzujúce body ak nemá dosť záchytných bodov s predchádzajúcej fotky. Vtedy musíte sken robiť bližšie k predošlému skenu a až následne sa posunúť do bodu kam ste chceli ísť pôvodne.

Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport

Po naskenovaní všetkých miestností a celého objektu je čas poslať sken na server Matterportu kde prebehne kalkulácia a vytvorí sa prehliadka a celý dollhouse. Pred tým sa ale odporúča v prehliadke nastaviť okná, zrkadlá a miesta, ktoré nechceme aby boli zahrnuté do skenu. To sa robí priamo v aplikácii.

Potom nahráte sken na Matterport server a keď je celý proces hotový obdržíte email a môžete sa presunúť k editácii samotnej prehliadky.

Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport

Návod na Matterport: Krok 3 Úprava prehliadky

Aby ste vyťažili zo svojej prehliadky maximum je dobré ju po spracovaní upraviť. Matterport má na to najľahšie ovládateľné rozhranie na počítači či tablete.

Jedna s prvých vecí sú rozšírené informačné údaje, ktoré môžete doplniť a rozšíriť. Jedná sa o nadstavba menu, ktoré sme vyplňovali pri začatí skenovania. Druhá vec je výber prvého bodu prehliadky – odtiaľto začína užívateľ prehliadku po spustení.

Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport
Návod na Matterport

Pri skenovaní je nutné použiť väčšie množstvo bodov ako je následne žiadané v samotnej prehliadke. Je preto dôležité vyfiltrovať naskenované body. Prehliadka preplnená zbytočnými bodmi kazí užívateľský zážitok, prehliadka sa stava neprehladnou.

Matterport ukrýva niekoľko ďalších možností akými sú napríklad meter. Tagy pomocou, ktorých si budete môcť označiť jednotlivé miestnosti ako aj prvky v samotnej prehliadke. Viete si označiť, pridať popis a link na objektoch vo vašej prehliadke. Môže to byť elektronika, štylistické doplnky a prakticky čo vás napadne.

Matterport rozhranie zahŕňa aj video, ktoré si môžete stiahnuť. Link:
https://support.matterport.com/hc/en-us/articles/115008048207-Teaser-Videos-for-your-Matterport-3D-Model-

Cena

Pre malých užívateľov, ktorým stačí mať súčasne aktívnych 5 prehliadok je matterport dobrá volba. Avšak na ďalší stupeň je veľký skok.

Návod na Matterport

Naša cena tejto služby TU.

Back to top of page